31.5.08

ZEKA DOSTU BESİNLER...

Zeka Geliştiren Besinler
ÖSS ve OKS sınavına hazırlanan öğrenciler
hem bahar yorgunluğu hem sınav stresi ile uğraşıyorlar.
İşte onların imdadına yetişecek,
yüzünü güldürecek beslenme formülü.
Münevver Çakırtaş'ın haberi
Sınavlara sayılı günler kala öğrencilerin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Sağlıklı Yaşam Danışmanı Berrin Yiğit,
"Sınav döneminde doğru beslenerek hafızayı güçlendirmek mümkün" dedi. İşte Yiğit'in öğrencilerin yüzünü güldürecek mucize formülü.
ÖSS ve OKS sınavına hazırlanan öğrenciler bir yanda bahar yorgunluğu bir yanda sınav stresi ile uğraşıyorlar. Hem gençler hem de aileler telaş içinde. Emekler boşa gitmesin kaygısının yarattığı panik bedende ve ruhta pek çok baskıya yol açıyor.
Bu baskılardan en çok etkilenen de kuşkusuz
hafıza oluyor.
Sınav mevsiminde öğrencilerin beslenmesine dikkat etmediğini anlatan Sunpride Sağlıklı Yaşan Danışmanı Berrin Yiğit, doğru beslenerek hafızanın güçlendirilebileceğini kaydetti. Yeşil sebze, balık, üzüm suyu ve domates suyunun sağlığa katkılarının yadsınmayacağını dile getiren Yiğit, hiçbir besinin tek başına, mucizevi bir şekilde başarı sağlamaya destek olmadığının da hatırlattı.

ISPANAGIN YANINDA DOMATES SUYU
Ispanakta maruldan 3 kat fazla folat bulunduğuna dikkat çeken Yiğit,
ıspanak, semizotu, marul, fesleğen gibi yeşilliklerin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirtti. Yiğit, "Temel Reis'in güç kaynağı meşhur ıspanak, domates suyu eşliğinde hafıza için de güç kazandıracaktır"

HAFTADA 3 KEZ BALIK
Haftada 3 kez balık tüketilmesini öneren Yiğit,
"Balık dışında ise omega 3'ün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve keten tohumu da sayılmaktadır.
Pratik kullanım için keten tohumu ve yağlı tohumları yüzde 100 içerikli meyve suyu, salatalarınıza, yoğurda ekleyebilirsiniz"

MEYVE SUYUNA DiKKAT
Sınav öncesinde herkesin çantasında meyve suyu bulunduğuna dikkat çeken Yiğit, bazı meyve sularının sabah saatlerinde mide asitliğini değiştirerek yanmalara neden olduğunu anlattı.
Meyve seçiminin çok önemli olduğunu aktaran Yiğit,
"Ananas, elma ve üzüm suları doğru alternatiflerdendir. Ayrıca meyve suyunun yanında yağlı tohumları kan şekerinizi dengeleyip, besleyici içeriği ile destek olacaktır. Tam tahıl undan yapılan kuru meyveli, yağlı tohumlu, keten tohumlu kekler, peynirli, sebzeli, çörekotlu poğaçalar, yağsız omletler, yüzde 100 içerikli meyve suları sınav öncesi kahvaltıda doğru seçimlerdir"

HAFIZA DOSTU ÜZÜM VE ANANAS
Üzümün diğer meyve ve sebzelere oranla daha fazla antioksidan içerdiğini belirten Yiğit
"Sadece sınav günü değil öncesinde içmek daha iyi etki yapacaktır.
Ananas suyu içindeki mangandan dolayı da
ezber gücünü artırabildiği için tüketilmesinde fayda vardır"